Dovolenka

Neprítomnosť

OZNAMY

Prajeme všetkým krásne Vianoce a všetko dobré v Novom roku 2024!

Oznam

Vážení rodičia, znovu máme spustený online systém objednávania chorých pacientov. Naďalej môžete v prípade potreby zdravotný stav Vašich detí  konzultovať mailom alebo prostredníctvom sms v prípade, že potrebujete iba poradiť.

PlusOptix – vyšetrenie zraku

Milí rodičia,

v našej ambulancii Vám ponúkame jedinečnú šancu ako rýchlo a veľmi účinne vyšetriť detské videnie a rýchlo zistiť, či nemá Vaše dieťa refrakčnú chybu (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus). Jednoducho bezkontaktne s použitím prístroja Plusoptix. Prístroj meria refrakciu, veľkosť zreníc, vzdialenosť zreníc, postavenie očí a rohovkové reflexy.

Prístroj je určený k preventívnemu (skríningovému) záchytu refrakčných chýb u detí. Cieľom je včasné zistenie významných refrakčných chýb (dioptrických chýb) v populácii, ktoré by mohli spôsobiť poruchu vývoja videnia u detí. Prístroj slúži ako preventívny test a v žiadnom prípade nenahradí podrobné vyšetrenie očným lekárom.

plusoptixom-01

Meranie Plusoptixom je úplne jednoduché:

 

  • je rýchle, meranie trvá cca 1 sekundu
  • binokulárne (meria obe očká súčastne)
  • neinvazívne (bez rozkvapkania očiek)
  • bezkontaktné a bez stresu (dieťa sedí v náručí matky a meranie prebieha zo vzdialenosti cca 1 meter)
  • zvukové a svetelné efekty upútajú pozornosť dieťatka

Ide o nadštandartné vyšetrenie. Cena je 5,00 Eur.

Online objednanie na vyšetrenie v našej ambulancii.

Na vyšetrenie v našej ambulancii je vhodné objednať sa cez internet  na presný čas. Služba je poskytovaná bezplatne.  Objednávanie prináša výhodu v tom, že nestrácate čas čakaním na vyšetrenie.   Rezervujte si termín  vyšetrenia v záložke Online objednanie na našej stránke www.pediatriasenkvice.com. Neobjednávajte sa, prosím, cez iné stránky!

Systém Vám umožňuje vybrať si z termínov počas ordinácie v 10 minútových intervaloch, pričom objednanie je možné aj v deň vyšetrenia.

V prípade, že už nie je voľný termín a zdravotný stav dieťaťa neumožňuje odklad vyšetrenia na nasledujúci deň, príďte na vyšetrenie bez objednania. Akútne stavy vyšetríme vždy. Neobjednaných pacientov vyšetríme priebežne (treba rátať s čakaním v čakárni, ktoré nevieme odhadnúť).  Poradie pacientov vždy určí lekár podľa naliehavosti stavu. V prípade veľkej chorobnosti a epidémii je objednanie na čas orientačné, treba rátať so zdržaním, ktoré je zapríčinené nadmerným počtom vyšetrení.

Ďakujeme za pochopenie.

Očkovanie proti ochoreniam spôsobených ľudským papilomavírusom (HPV)

V našej ambulancii očkujeme dievčatá aj chlapcov proti HPV ochoreniam (rakovina krčka maternice, rakovina  slizníc a kože v genitálnej oblasti,  vírusové bradavice v genitálnej oblasti). Od 1.12. 2023 majú všetky deti vo vekovej kategórii 12-14 rokov ( po dosiahnutí 12 rokov a pred dovŕšením 15 rokov) toto očkovanie zadarmo, pretože je plne hradené zdravotným poisťovňami.

Ambulantná pohotovostná služba ( APS) v Pezinku

V prípade ochorenia mimo ordinačných hodín môžete vyhľadať pomoc na APS v Pezinku, ktorá je prevádzkovaná  v Pezinku , na Bratislavskej ulici č.85,  v pracovné dni od 16,00 do 22,00 hod., v sviatky, soboty a nedele od 7,00 -22,00 hod.

V okrese Pezinok nie sú pohotovostné lekárne. Bežná prevádzková doba je do 18,00 hod. Tri lekárne v nákupných strediskách Mólo, Tesco a Hypernova sú otvorené do 20,00 hod. denne vrátane soboty, nedele.

telefón APS Pezinok:
033/641 35 36

RADY RODIČOM

Na instagramovom profile mamazozachranky nájdete množstvo tipov, ako pomôcť svojmu dieťaťu.

Tu si môžete pozrieť rady záchranárky

Horúčka– Normálne hodnoty teploty sú 36-37°C (namerané v podpazuší). Teplota nameraná v konečníku je cca o 0,5°C vyššia. Zvýšená teplota je sprievodným javom rôznych ochorení. Je dôkazom mobilizácie obranných síl organizmu v boji proti infekcii. Z toho dôvodu teplotu do 38°C nezrážame. Teplota nad 38°C však začína organizmus obťažovať, vyčerpávať a ohrozovať nežiadúcimi sprievodnými javmi (napr. kŕče). V prípade vysokých horúčiek sa liečba kombinuje so zábalmi alebo kúpeľmi.

Ako postupovať pri zábaloch?

Osušku namočíme do vlažnej vody, ľahko vyžmýkame. Do osušky zabalíme dieťa tak, aby osuška bola medzi telom a ručičkami a nakoniec zakryjeme aj ruky tak, aby dieťatku zo zábalu “trčala len hlavička”. Ničím už neprikrývame! Dieťa necháme v zábale cca 3-7 min (než sa osuška zahreje), potom ho vybalíme, osušíme, chvíľu necháme ešte v suchom uteráku a ľahko oblečieme. Nebalíme do teplého oblečenia! Pokiaľ teplota neklesne aspoň na 38,5°C, môžeme zábal ešte 2x v cca 15 min. intervaloch. Pri následných zábaloch siahneme dieťaťu na ruky a nohy – ak sú studené, balíme už len trup.
Ďalšou možnosťou je vlažný kúpeľ. Dieťa osprchujeme alebo opláchneme vo vlažnej vode.
Pri teplotách nenútime dieťa do jedla, ale je bezpodmienečne nutný prísun tekutín ( vhodné sú vlažné tekutiny, nie horúce čaje). Dieťa obliekame do ľahkého pyžamka, nebalíme “do perín”. V miestnosti dostatočne vetráme.

Kolika dojčiat (bolesti bruška)– Hlavnou príčinou kolík u dojčiat sú nazbieraný vzduch a iné plyny v žalúdku a v črevách- malé bubliny sú tuhé a nepodajné, čo neumožňuje, aby sa ľahko rozplynuli. Pri ich prechode cez tráviaci systém môžu vznikať bolestivé koliky.
Ako vzniká plynatosť? Tráviaci systém bábätiek ešte nie je plne vyvinutý. Preto organizmus nedokáže správne odbúravať laktózu, hlavný cukor v materskom mlieku a vo výživových náhradách. Dojča pri pití prehĺta aj vzduch. Stáva sa to najmä tri rýchlom saní. Možnou príčinou môže byť aj neznášanlivosť niektorého výživového doplnku, napríklad kravského mlieka. Aj vlastná výživa mamičiek ovplyvňuje zdravie bábätka. Svoju úlohu zohrávajú aj psychické faktory- stres a napätie rodičov sa môžu prenášať na bábätko.

V každom prípade sa poraďte so svojím detským lekárom, či ide “iba” o koliku vášho dojčaťa alebo o príznaky vážnejšieho ochorenia!
Čo preventívne pomáha pri kolikách dojčiat? Vyhraďte si na dojčenie dostatok času. Dbajte na to, aby si vaše bábätko po dojčení odgrglo. Ak dieťatko kŕmite fľaškou, dávajte pozor na to, aby mala dierka v cumli správnu veľkosť. Držte fľašku tak, aby bol cumeľ stále plný mlieka. Pripravenou fľaškou s mliekom len jemne potraste, aby ste nevytvorili zbytočne veľa peny.

Hnačka– Hnačka nie je samostatné ochorenie, vždy je príznakom iného ochorenia alebo poruchy, môže však spôsobovať rozličné ťažkosti a často kŕčovité bolesti v dolnej časti brucha. Pri hnačke je porušené vstrebávanie vody a niektorých ďalších látok z čreva späť do tela a často dochádza aj k abnormálnemu vylučovanieu vody do čreva. Zvýšená strata vody prevyšuje jej príjem, celkový obsah vody v organizme ubúda a telo pomaly “vysychá”. Tento stav označujeme ako dehydratácia. Strata vody je vždy sprevádzaná aj úbytkom anorganických solí v organizme.
Čo robiť v prípade hnačky?
Poraďte sa so svojím detským lekárom, ktorý na základe zistenia príčiny hnačky určí ďalší postup!
Treba dbať na správny pitný režim, zvýšiť príjem vody, upraviť stravu, podľa pôvodu hnačky sa zvolí správny liek, ktorý môže zahusťovať stolicu, vychytávať bakteriálne toxíny, dezinfikovať črevá, navodiť správnu črevnú mikroflóru.

Chrípka-Chrípka najviac ohrozuje deti do 5 rokov a dospelých nad 60 rokov.
Príznaky chrípky sú: zimnica a triaška, horúčka, bolesť a točenie hlavy, bolesti svalov, pocit únavy, nechutenstvo, suchý, dráždivý, bolestivý kašeľ, pocit zapchatého nosa. Nákaza sa prenáša priamym kontaktom s chorým ( kvapôčkovou infekciou) alebo nepriamo ( predmetmi kontaminovanými sekrétmi chorých). Vírus chrípky sa do okolia vylučuje pri kašlaní, kýchaní a aj pri rozprávaní.
Choré dieťa musí byť vyšetrené detským lekárom, ktorý naordinuje liečbu! Chrípka je vírusové ochorenie, antibiotiká v liečbe nepomáhajú. Ordinujú sa až pri bakteriálnych komplikáciách chrípky.
Vírus chrípky mení každoročne svoju štruktúru, preto sa každoročne mení aj zloženie očkovacej látky pre danú chrípkovú sezónu. Princípom očkovania je tvorba protilátok, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia, prípadne zmierňujú jeho priebeh a znižujú riziko komplikácií. Očkovať sa možno počas jesenných a zimných mesiacov až do vypuknutia epidémie.